Lenkey utcai rendelőintézet fejlesztése

Lenkey utcai rendelőintézet fejlesztése

2023. novemberében befejeződött a soproni Egészségügyi Alapellátás Lenkey utcai Rendelőintézetének infrastrukturális fejlesztése.

A projektfejlesztés során kidolgozásra került a beruházások részletes műszaki tartalma, melyek nem térnek el a benyújtott pályázatban szereplőtől. Elkészült az engedélyes szintű és a kiviteli tervdokumentációk. Az építési munkálatokhoz szükséges örökségvédelmi bejelentés tudomásulvétele a hatóság részéről megtörtént és rendelkezésre áll a közútkezelői hozzájárulás is.


Lefolytatásra került és sikeresen lezárult az építési munkálatokra vonatkozó közbeszerzési eljárás.

A közbeszerzési eljárás eredményes lezárását követően az építés soron jelentős nagyságrendű támogatási maradvány keletkezett, melyet a projekt megvalósítása során felmerült pótmunkákra, a várótermek elavult bútorzatának cseréjére, védőnők számára eszközök beszerzésére és az épületben irányító táblarendszer kialakítására kívánunk fordítani.

A felmerült pótmunkák indokoltságát az alábbiakban mutatjuk be:

A Lenkey utcai rendelőintézet felújításának tervezési programja nem az épület teljes felújítását célozta meg. Elsősorban a rendelkezésre álló források ismeretében a pályázatban szereplő energetikai felújítás volt a fő cél. Ezzel összefüggésben fontos feladatként került meghatározásra a ferde és a lapos tetők hőszigetelése és új tetőszigetelés készítése, valamint az elektromos, a fűtési és a gyengeáramú rendszerek korszerűsítése. E mellett a használhatóságot, és komfortosságot növelő klíma rendszer felújítása szerepelt.

A tervek energetikai munkákra vonatkoztak, melyek nem tették szükségessé az épület meglévő szerkezeteinek vizsgálatát, valamint egy működő rendelőintézetnél a tervezési időszakban nem volt lehetséges a bontással járó esetleges feltárások elvégzése.

A tervezés 2021-ben kezdődött, a kiviteli tervek 2022. februárjában készültek el. A közbeszerzést követően a kivitelezés 2023. január 25-én indult meg.

A nem teljes körű felújítást tartalmazó tervezési folyamat, a tervezés előtti felmérések, vizsgálatok óta és a kivitelezési munkák között eltelt közel 2 év alatt további állagromlás következett be.

A Vállalkozási szerződés aláírásakor a korábbi évek tapasztalatai alapján nem lehetett a tavaszi-nyári időszakban az idei évhez hasonló intenzív és nagy mennyiségű csapadék jelenségekre számítani, így a szélsőséges időjárás okozta esőzések intenzitásával, mennyiségével és az ebből következő beázások okozta károsodásokkal előre nem lehetett számolni, főleg akkor, amikor a felmérések készítésénél, a szemrevételezés során pedig nem voltak a beázásból eredő beavatkozást igénylő vagy bizonyos bontási munkákkal kerültek csak láthatóvá az eltakart szerkezeteken károsodás nyomai.

Az épület nem teljes egészét érintő kivitelezési munkák folyamán előkerültek olyan műszaki problémák, melyekkel a tervkészítésnél nem számolhattunk, nem láthatott előre a tervező, illetve nem volt feladata a tervezés során. A sok esetben a bontási, illetve az előírt munkák végzése során feltárt körülmények azonban az állagvédelem, a rendeltetésszerű használat érdekében szükségessé teszik a műszaki beavatkozások elvégzését, melyek elsősorban kiegészítő pótmunkaként jelentkeznek.

A pótmunkák elvégzése szükséges az állagvédelem és a rendeltetésszerű használat biztosítása, a meglévő, megmaradónak tervezett állapothoz képest jobb műszaki állapot létrehozása érdekében.

A Lenkey utcai épület az alapellátás központi intézménye, ahol városi lakosság jelentős részének az egészségügyi alapellátása történik.

A fejlesztendő épület felújítására fennállása óta nem került sor, infrastrukturális és gépészeti szempontból elavult, így felújítása nem halogatható tovább.

A felújítással az épület üzemeltetési feltételei is javulnak az épületenergetikai beavatkozásokkal.

A projekt keretében megvalósuló fejlesztési tevékenységek a felhívás 3.1.1. 1. a) pontja alapján:

– az épület energetikai felújítása, komplett külső hőszigetelő burok kialakítása (homlokzat, lábazat, nyílászárók, homlokzati üvegfalak, tető, vízszigetelés, bádogos szerkezetek felújítása, árnyékolás) környezetbe illeszkedő módon.

– csapadékvíz elvezetési rendszer felülvizsgálata, szükség szerinti kiépítése épületen belül-kívül.

– tűzvédelem, füstelvezetés, tűzjelző a beavatkozás mértékének megfelelően.

– fűtési rendszer cseréje – alapvezetékek, radiátorok bontása és építése, thermo szelepek elhelyezése, HMV tároló bontása és építése, kazánok felülvizsgálata, szükség esetén cseréjük.

– villámvédelmi rendszer felülvizsgálata, szükség szerinti felújítása, cseréje.

– érintésvédelem, vezetékezés felülvizsgálata, szükség szerinti cseréje.

– belső lámpák cseréje.

– lift cseréje.

– napelemes rendszer kiépítése szükséges energetikai besorolásnak megfelelően.

– klíma berendezések felülvizsgálata, egységes homlokzati megjelenése a belső felületen, tetőn., esetleg központi szellőztető rendszer kiépítése.

– felújítással összefüggő belső festés, burkolat javítás és részleges felújítási munkálatok.

– részleges akadálymentesítés kialakítása, információs felületek, akadálymentes mosdó kiépítése

Az épületben működő valamennyi praxis betöltött. A gyermek és felnőtt háziorvosok, iskolaorvosok, fogorvosok rendelkeznek az előírt szakmai képesítéssel, tevékenységüket szakképzett asszisztencia közreműködésével látják el.

A területi védőnői körzetek szintén betöltöttek, szakirányú főiskolai végzettséggel rendelkező védőnők látják el a lakosság gondozását.

A projekt keretében több alapellátási szolgáltatás egy épületben történő integrálása valósul meg. Az épületben 5 felnőtt, 5 házi gyermekorvosi, 3 fogorvosi és 4 iskolafogászati praxis, továbbá 8 területi védőnői körzetre kiterjedő védőnői ellátás tervezett.

A védőnői szolgálatok fejlesztése esetében beszerzésre kerülnek a Felhívás 3.2.2. c.) pontjában szereplő kötelezően beszerzendő eszközök is.

A pályázat keretében kizárólag meglévő, működő praxisok és védőnői szolgálatok fejlesztése történik meg. A fejlesztendő háziorvosi szolgálat által – az adott ellátási körzetben – ellátott betegek száma minden praxis esetében eléri a Felhívásban szereplő mértéket.

A tervezés során a támogatást igénylő figyelembe vette és érvényesítette az egyetemes tervezés elveit, azaz a nők és férfiak igényeit, az idősek, a fogyatékosok és a gyermekek igényeit.

Kedvezményezettje projektre vonatkozó környezetvédelmi és esélyegyenlőségi jogszabályokat betartja, a projekt által érintett területen a védett természeti és kulturális értékeket megőrzi.

A tervezése és megvalósítása során a vonatkozó energetikai előírások betartásra kerülnek. A tervezett épület energetikai jellemzői a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet előírásainak megfelelnek, ami energetikai tanúsítvánnyal igazolásra kerül.

Nyilatkozunk, hogy a beruházás révén megvalósítani kívánt épületenergetikai korszerűsítés vonatkozásában az Önkormányzat nem vesz igénybe a 2014-2020-as tervezési időszak TOP-6.5.1 felhívásából támogatást.

Az épület projektarányos akadálymentes kialakítása rehabilitációs környezettervező szakmérnök/szakértő bevonásával biztosított.

A projekt megfelel a felhívás tartalmi értékelési szempontjainak, mert:

– összhangban egészségügyi ágazati politika által meghatározott célkitűzésekkel;

– több érvényes működéi engedéllyel és OEP szerződéssel rendelkező alapellátási funkciót integrál magába,

– az ellátott lakosságszám meghaladja a felhívásban előírtat,

– a projekt az egészségügyi szolgáltatókkal egyeztetve, igényeiket figyelembe véve került megtervezésre, a munkafeltételek javításával hozzájárul a humán erőforrás megtartásához.

A projekt címe: A Lenkey utcai rendelőintézet fejlesztése

Projekt azonosító: TOP-6.6.1-16-SP1-2022-00002

Támogatás összege: 1.129.000.000 HUF

Támogatás intenzitása: 100%

Kedvezményezett: Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata

A projekt tényleges fizikai befejezési dátuma: 2023.12.15.